Sports

Sports2019-06-10T17:00:23-05:00

Local Sports Scoreboard – Saturday

GYMNASTICS MARTIN COUNTY AREA MAGIC INVITATIONAL Jackson Co. Central 132.825, 2. Martin Co. Area 132.6, 5. BEA 122.95. WRESTLING BIG SOUTH TEAM MEET Martin County Red Bulls 232, 2. Marshall 174.5, 3. Jackson Co. Central 146, 4. BEA 122. MARTIN COUNTY RED BULLS CLAIM 5 INDIVIDUAL CHAMPIONSHIPS LUCAS JAGODZINSKI, JAXSON [...]

January 13th, 2020|

Tuesday, January 7 Local Scoreboard

HOCKEY GIRLS LUVERNE 4, FAIRMONT 1 BOYS LUVERNE 8, FAIRMONT 0 BASKETBALL GIRLS Fairmont 67, Jackson Co. Central 64 Buffalo Lake-Hector-Stewart 81, Martin County West 54 Granada-Huntley-East Chain/Truman/Martin Luther 62, Alden-Conger/Glenville-Emmons 49 North Union 69, Eagle Grove 49 St. James 56, HL-O-F 33 Worthington 68, New Ulm 29 LCWM 71, [...]

January 8th, 2020|

Monday January 6 Scoreboard

BASKETBALL BOYS M C W 67 MADELIA 62 Truman/Martin Luther/GHEC 54, Lake Crystal-Wellcome Memorial 40 Lake Mills 80, North Union 33 Minnesota Valley Lutheran 72, New Ulm Cathedral 64 Nicollet 88, Cleveland 66 St. Clair 90, Alden-Conger 50 JWP 54, Mankato Loyola 50   GIRLS BASKETBALL North Union 43, Lake [...]

January 7th, 2020|

Thursday Sports Scores

GIRLS HOCKEY MANKATO EAST 8, FAIRMONT 3 FOOTBALL MINNESOTA STATE SEMIFINALS NINE MAN HANCOCK 65,  MT. IRON -BUHL 32 CLASS AA MINNEAPOLIS NORTH 44, PAYNESVILLE 32 CLASS AAAA S M B 22, HUTCHINSON 16 CLASS AAAAAA CHAMPLIN PARK 31, LAKEVILLE NORTH 21 IOWA FOOTBALL SEMIFINALS CLASS 3A: Epworth, Western Dubuque [...]

November 15th, 2019|

Friday Scoreboard

GIRLS TENNIS SECTION 3A INDIVIDUAL MEET Both of Fairmont’s singles players, sophomores Claire Nemmers and Briana Joseph, qualified for Day 2 of the Section 3A individual girls tennis meet Wednesday at Gustavus Adolphus after winning two matches each Friday. FOOTBALL FAIRMONT 41, BELLE PLAINE 22 M C W 38, L [...]

October 5th, 2019|

Thursday’s Scoreboard

GIRLS TENNIS BIG SOUTH CHAMPIONSHIP B E A 6, ST. JAMES 1 SECTION 3A TEAM MEET MONDAY No. 3-seeded Fairmont plays host to No. 6-seeded Maple River in a 4:30 p.m. Monday quarterfinal, while No. 4-seeded Luverne entertains No. 5-seeded United South Central to round out the Section 3A team [...]

September 27th, 2019|
Overhead Door

Recent Tweets

Go to Top