Weekend Sports Scoreboard

2024-03-10T09:36:26-05:00

BOYS BASKETBALL Section 3AA Semifinals Jackson County Central 59, Redwood Valley 46 Morris Area 55, Eden Valley-Watkins 53   Section 3A Semifinals Russell-Tyler-Ruthton 64, Hills-Beaver Creek 54 Central MN Christian 72, Minneota 60   Section 2AAA Semifinals Mankato East 87, Hutchinson 44 New Ulm 69, Mankato West 62   BOYS HOCKEY   State Class AA Tournament Championship Edina 2, Chanhassen 1   State Class A Tournament Championship St. Cloud Cathedral 3, Hermantown 1  

Weekend Sports Scoreboard2024-03-10T09:36:26-05:00

Thursday’s Sports Scoreboard

2024-03-08T14:41:17-05:00

BOYS BASKETBALL   SECTION 2AA SOUTH at Fairmont Lake Crystal-WM 73, Maple River 41 Waseca 74, J-W-P 52   SECTION 2AA NORTH at New Prague Belle Plaine 71, LeSueur-Henderson 67 Glencoe-Silver Lake 68, MVL 67   SECTION 3AA SOUTH at Windom Jackson Co. Central 94, Pipestone Area 80 Redwood Valley 93, Luverne 66     SECTION 3AA NORTH at Willmar Morris Area 65, Montevideo 63 Eden Valley-Watkins 72, Paynesville 44     SECTION 2A SOUTH at St. Peter Mountain Lake-Comfrey 72, Mankato Loyola 62 Springfield 98, Alden-Conger 61   SECTION 2A NORTH at Arlington Lester Prairie 82, Sleepy Eye St. Mary's [...]

Thursday’s Sports Scoreboard2024-03-08T14:41:17-05:00

Tuesday’s Sports Scoreboard

2024-03-06T12:12:09-05:00

GIRLS BASKETBALL   Section 3AA South Championship Windom 75, Fairmont 71   Section 3AA North Championship New London-Spicer 52, Minnewaska 42   Section 3A South Championship SW Minnesota Christian 82, Edgerton 56   Section 3A North Championship Minneota 59, Central MN Christian 51     BOYS BASKETBALL   Section 2A South Quarterfinals Mountain Lake-Comfrey 77, MCW 32 Mankato Loyola 65, GHEC-T-ML 55 Springfield 97, Madelia 67 Alden-Conger 53, USC 52   Section 2A North Quarterfinals Sleepy Eye St. Mary's 59, New Ulm Cathedral 53 Lester Prairie 68, Cedar Mountain 59 Sleepy Eye 74, A-C-GC 64 G-F-W 83, BOLD 66   Section [...]

Tuesday’s Sports Scoreboard2024-03-06T12:12:09-05:00

Saturday’s Local Sports Scoreboard

2024-03-03T10:49:15-05:00

BOYS BASKETBALL Section 3AA South Quarterfinals   Luverne 65, Fairmont 57 Jackson County Central 90, St. James Area 45 Pipestone Area 94, Windom 54   Section 3AA North Montevideo 56, Minnewaska Area 49 Paynesville 63, K-M-S 50 Morris Area 70, New London-Spicer 58 Eden Valley-Watkins 42, Litchfield 38   Section 3A South Quarterfinals   Hills-Beaver Creek 65, Heron Lake-Okabena-Fulda 44 R-T-R 73, Red Rock Central 62 Murray County Central 84, T-M-B 83 SW Minnesota Christian 81, Westbrook-Walnut Grove 57   Section 3A North Quarterfinals   Dawson-Boyd 71, Lakeview 35 Minneota 70, Canby 64 MACCRAY 91, Renville Co. West 55 Central MN [...]

Saturday’s Local Sports Scoreboard2024-03-03T10:49:15-05:00

Monday’s Sports Scoreboard

2024-02-27T13:37:32-05:00

GIRLS BASKETBALL Section 2A South Quarterfinals   GHEC-T-ML 59, Madelia 36 Mankato Loyola 65, AC-GE 62 MCW 58, USC 33 Springfield 75, Mountain Lake-Comfrey 58   Section 2A North Quarterfinals   BL-H-S 92, Cedar Mountain 41 BOLD 57, A-C-GC 38 Sleepy Eye 79, New Ulm Cathedral 47 Sleepy Eye St. Mary's 79, G-F-W 47   Section 2AA South Quarterfinals   Maple River 68, BEA 35 W-E-M 51, Lake Crystal-WM 46 NRHEG 55, Waseca 39 St. Clair 52, J-W-P 37   Section 2AA North Quarterfinals   Sibley East 53, Norwood-YA 48 TCU 67, Medford 37 Belle Plaine 70, MVL 31     [...]

Monday’s Sports Scoreboard2024-02-27T13:37:32-05:00

Saturday’s Sports Scoreboard

2024-02-25T12:49:19-05:00

GIRLS BASKETBALL   Section 3AA First Round Playoffs South Subsection Luverne 58, Redwood Valley 52 JCC 71, St. James Area 58 Windom 81, Pipestone Area 61   North Subsection New London-Spicer 74, Montevideo 36 Paynesville 52, Morris Area 44 Minnewaska 71, Litchfield 38 K-M-S 75, Eden Valley-Watkins 57   Section 3A First Round South Subsection SW Minnesota Christian 86,  TMB 38 Hills-Beaver Creek 64, Adrian-Ellsworth 61 Westbrook-WG 64, Murray Co. Central 25 Edgerton 67, RTR 30   North Subsection Minneota 69, YME 39 Lakeview 78, Dawson-Boyd 58 Central Minnesota Christian 54, Wabasso 31 MACCRAY 63, Canby 42   BOYS BASKETBALL   [...]

Saturday’s Sports Scoreboard2024-02-25T12:49:19-05:00

Thursday’s Local Scoreboard

2024-02-23T12:26:37-05:00

BOYS BASKETBALL   Belle Plaine 62, Fairmont 54 GHEC-T-ML 68, HL-O-F 63 (OT) JCC 88, New Ulm 79 Waseca 82, Blue Earth Area 54 Sleepy Eye 72, Madelia 59 St. Peter 94, St. James Area 51 W-E-M 76, Cleveland 65 TCU 68, Triton 58 LS-H 79, NRHEG 57 Mankato East 105, Red Wing 58   GIRLS BASKETBALL   Maple River 72, Waseca 35 Worthington 80, St. James Area 65 Byron 73, St. Peter 72 (OT) Minnehaha Academy 62, Marshall 61 Norwood-YA 73, St. Clair 42 TCU 66, Sibley East 58 Belle Plaine 49, Lake Crystal-WM 36 T-M-B 60, Red Rock Central [...]

Thursday’s Local Scoreboard2024-02-23T12:26:37-05:00

Tuesday’s Sports Scoreboard

2024-02-21T12:55:49-05:00

BOYS BASKETBALL   Iowa Class A Section 1 Championship North Union 54, Fort Dodge St. Edmond 51   Lake Crystal-WM 66, Fairmont 58 Cedar Mountain 78, GHEC-T-ML 55 St. James Area 76, Madelia 60 Worthington 73, Blue Earth Area 56 Mankato West 59, Mankato East 58 Springfield 78, Windom Area 58 USC 79, Nicollet 52 Maple River 74, W-E-M 35 St. Clair 78, NRHEG 53 Harrisburg, SD 73, Marshall 49 Westbrook-WG 65, Edgerton 51 Mountain Lake-Comfrey 57, HL-O-F 54   GIRLS BASKETBALL   Sleepy Eye St. Mary’s 74, Granada-Huntley-East Chain/Truman/Martin Luther 36 TCU 61, JCC 51 Lake Crystal-WM 56, Sleepy Eye [...]

Tuesday’s Sports Scoreboard2024-02-21T12:55:49-05:00

Saturday’s Sports Scoreboard

2024-02-19T09:25:00-05:00

GIRLS BASKETBALL   Big South Conference Showcase in Blue Earth   Marshall 67, Fairmont 47 St. Peter 82, Windom Area 46 Pipestone Area 51, Blue Earth Area 48 Luverne 40, TCU 37 New Ulm 68, Redwood Valley 47 Jackson Co. Central 86, St. James Area 84 Waseca 40, Worthington 37   WRESTLING   2024 MSHSL Section 2A Team Semifinals Lake Crystal Wellcome Memorial Area defeated Medford 45-16 Westfield Razorbacks defeated WEM-JWP 43-27 Championship Lake Crystal Wellcome Memorial Area defeated Westfield Razorbacks 63-2   2024 MSHSL Section 3A Team Semifinals Jackson County Central defeated Fulda/Murray County Central 43-21 Tracy-Milroy-Balaton defeated Adrian Area [...]

Saturday’s Sports Scoreboard2024-02-19T09:25:00-05:00

Friday’s Sports Scoreboard

2024-02-17T09:58:32-05:00

BOYS BASKETBALL   Fairmont 76, Windom 46 (Levi Pooley reaches 1,000 career points) Glenville-Emmons 82, GHEC-T-ML 69 Spring Grove 66, MCW 32 Waseca 80, Marshall 72 LS-H 83, St. Clair 69 JCC 76, Pipestone Area 65 Springfield 93, Wabasso 66 Mountain Lake-Comfrey 56, Hills-BC 55 Sleepy Eye St. Mary's 63, GFW 57 Sleepy Eye 70, BL-H-S 64 Red Rock Central 64, Edgerton 61     GIRLS BASKETBALL   Sleepy Eye 70, GHEC-T-ML 53 NRHEG 69, Maple River 62 Pipestone Area 63, Edgerton 61 JWP 54, WEM 48 Norwood-YA 56, Belle Plaine 51 Mankato Loyola 67, MVL 58 USC 62, Medford 59 [...]

Friday’s Sports Scoreboard2024-02-17T09:58:32-05:00
Go to Top